piątek, 3 lutego 2017

Wanny wolnostojące - mój wybór

Zdjęcie z mojej realizacji, fot. Agnieszka Bereźnicka

Wanny wolnostojące są coraz bardziej popularne w Polsce. Cieszy mnie fakt, że ich wybór w porównaniu z tym jaki był jeszcze kilka lat temu jest zdecydowanie większy. Popularność również wpłynęła na ich cenę, która jest bardziej atrakcyjna i przestaje być towarem luksusowym, choć we wnętrzach nadal tak wygląda. Obalałam już mity czy i dlaczego warto wybrać wannę wolnostojącą tutaj, a teraz przechodzę do konkretów.

Pewnie zdziwi Was fakt, że w Polsce znajduje się kilka firm produkujących wanny wolnostojące na rynek polski i zagraniczny. Dwie wiodące to Marmite i Ravon. Firma Marmite w 2016 roku  za wannę Silva otrzymała trzy nagrody, a jedną z nich była najważniejsza nagroda we wzornictwie, czyli RED DOT AWARD. Gratuluję!!!

Na co więc zwracać uwagę, przy wyborze wanny wolnostojącej?

1. Wymiary wewnętrzne - wychodzę z założenia, że wanna wolnostojąca jest do "zażywania" kąpieli, więc musi być odpowiednio wyprofilowana wewnątrz i mieć odpowiednie wymiary (długość i szerokość), dobrane pod konkretnych użytkowników - warto zwrócić na to uwagę i jeśli tylko istnieje taka możliwość to wejść do takiej wanny i sprawdzić, że jest wygodna - wystarczająco szeroka i z dnem odpowiedniej długości.





2. Materiał z jakiego wykonana jest wanna - najbardziej popularne są wanny akrylowe - ich dużym plusem jest waga i cena (są lekkie i występują w atrakcyjnych cenach), minusem to, że mniej trzymają ciepło i z czasem mogą się rysować. Kolejnym materiałem są kompozyty i konglomeraty - ich plusem jest lepsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, lepsze trzymanie ciepła niż przy wannach akrylowych, minusem jest ich waga. Ostatni materiał to żeliwo - plusem jest długowieczność tego materiału, czyli odporność na rysy, to jak trzyma ciepło oraz fakt, że ten materiał buduje klimat w klasycznych realizacjach, minus to "chłód" samego materiału - jest bardzo zimny i waga - to bardzo ciężkie wanny.

3. Jaką baterię zastosujemy - występuje wiele modeli o nieregularnych kształtach i różnicach w wysokościach - tego typu kształty często ograniczają dobór baterii do baterii wolnostojącej na podłodze. Jeśli planujemy baterię naścienną, to zwróćmy uwagę, czy przy danym modelu korzystanie z tej baterii będzie wygodne (długość wylewki) i czy razem będą tworzyć dobrą kompozycję.

Tu zdjęcie z mojej realizacji z przykładem baterii naściennej

4. Czy wanna ma odpływ - to dla zapominalskich, którzy nie chcą zalać łazienki :-)

Pytaliście mnie wielokrotnie, jakie modele wanien wolnostojących w atrakcyjnych cenach mi się podobają i mogłabym je polecić. Oto kilka z nich:

Wanna Rita 1570 firmy Marmite, konglomerat cena od 2800 pln



Użyta przeze mnie w tej realizacji Wanna VSA-421 firmy Marcooni, akryl, cena od 4000 pln




Wanna Lazio firmy Ravon, akryl, cena od 5000 pln



WannaTiffany firmy Marmite, konglomerat cena od 2750 pln



i model klasyczny wanna Romance 1570 firmy Marmite, konglomerat, cena od 2500 pln


A wy, co sądzicie o wannach wolnostojących? Jaki model widzicie w swoich łazienkach? Szukacie innych kształtów? Sprawdźcie inne modele tutaj, tutaj lub tutaj.


Pozdrawiam, Kasia






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz