piątek, 3 lutego 2017

Wanny wolnostojące - mój wybór

Zdjęcie z mojej realizacji, fot. Agnieszka Bereźnicka

Wanny wolnostojące są coraz bardziej popularne w Polsce. Cieszy mnie fakt, że ich wybór w porównaniu z tym jaki był jeszcze kilka lat temu jest zdecydowanie większy. Popularność również wpłynęła na ich cenę, która jest bardziej atrakcyjna i przestaje być towarem luksusowym, choć we wnętrzach nadal tak wygląda. Obalałam już mity czy i dlaczego warto wybrać wannę wolnostojącą tutaj, a teraz przechodzę do konkretów.

Pewnie zdziwi Was fakt, że w Polsce znajduje się kilka firm produkujących wanny wolnostojące na rynek polski i zagraniczny. Dwie wiodące to Marmite i Ravon. Firma Marmite w 2016 roku  za wannę Silva otrzymała trzy nagrody, a jedną z nich była najważniejsza nagroda we wzornictwie, czyli RED DOT AWARD. Gratuluję!!!

Na co więc zwracać uwagę, przy wyborze wanny wolnostojącej?

1. Wymiary wewnętrzne - wychodzę z założenia, że wanna wolnostojąca jest do "zażywania" kąpieli, więc musi być odpowiednio wyprofilowana wewnątrz i mieć odpowiednie wymiary (długość i szerokość), dobrane pod konkretnych użytkowników - warto zwrócić na to uwagę i jeśli tylko istnieje taka możliwość to wejść do takiej wanny i sprawdzić, że jest wygodna - wystarczająco szeroka i z dnem odpowiedniej długości.

2. Materiał z jakiego wykonana jest wanna - najbardziej popularne są wanny akrylowe - ich dużym plusem jest waga i cena (są lekkie i występują w atrakcyjnych cenach), minusem to, że mniej trzymają ciepło i z czasem mogą się rysować. Kolejnym materiałem są kompozyty i konglomeraty - ich plusem jest lepsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, lepsze trzymanie ciepła niż przy wannach akrylowych, minusem jest ich waga. Ostatni materiał to żeliwo - plusem jest długowieczność tego materiału, czyli odporność na rysy, to jak trzyma ciepło oraz fakt, że ten materiał buduje klimat w klasycznych realizacjach, minus to "chłód" samego materiału - jest bardzo zimny i waga - to bardzo ciężkie wanny.

3. Jaką baterię zastosujemy - występuje wiele modeli o nieregularnych kształtach i różnicach w wysokościach - tego typu kształty często ograniczają dobór baterii do baterii wolnostojącej na podłodze. Jeśli planujemy baterię naścienną, to zwróćmy uwagę, czy przy danym modelu korzystanie z tej baterii będzie wygodne (długość wylewki) i czy razem będą tworzyć dobrą kompozycję.

Tu zdjęcie z mojej realizacji z przykładem baterii naściennej

4. Czy wanna ma odpływ - to dla zapominalskich, którzy nie chcą zalać łazienki :-)

Pytaliście mnie wielokrotnie, jakie modele wanien wolnostojących w atrakcyjnych cenach mi się podobają i mogłabym je polecić. Oto kilka z nich:

Wanna Rita 1570 firmy Marmite, konglomerat cena od 2800 plnUżyta przeze mnie w tej realizacji Wanna VSA-421 firmy Marcooni, akryl, cena od 4000 pln
Wanna Lazio firmy Ravon, akryl, cena od 5000 plnWannaTiffany firmy Marmite, konglomerat cena od 2750 plni model klasyczny wanna Romance 1570 firmy Marmite, konglomerat, cena od 2500 pln


A wy, co sądzicie o wannach wolnostojących? Jaki model widzicie w swoich łazienkach? Szukacie innych kształtów? Sprawdźcie inne modele tutaj, tutaj lub tutaj.


Pozdrawiam, Kasia


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza