niedziela, 20 listopada 2016

Jak odkryć i zdefiniować swój własny, wnętrzarski styl


Czy potraficie określić swój styl, ten wnętrzarski i ten osobisty? Czy potraficie swój styl zdefiniować? Czy możecie powiedzieć z pełnym przekonaniem, że mój styl jest, i tu określić dokładnie np. nowoczesny, klasyczny, rustykalny, eklektyczny? Nie? To może chociaż dramatyczny, elegancki, wygodny czy romantyczny?

Często spotykam się z osobami, które urządzają lub będą urządzały swój dom, znam osoby, które urządzają latami i cały czas mają poczucie, że coś jest nie tak. Co więcej czasami urządzają, a jak dojdą do pewnego etapu, to "zmienia im się styl" i zaczynają urządzanie od nowa, nigdy nie osiągając wewnętrznego poczucia spełnienia. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że nigdy nie poświęciły czasu na sprawdzenie jaki naprawdę jest ich styl. W urządzaniu, zwłaszcza tym długoterminowym popełniamy dwa podstawowe błędy:
Pierwszy - kierujemy się modą i podoba nam się to co jest modne w danym okresie - padamy ofiarą maszyny marketingowej, wnętrzarskich mediów i opinii, że coś powinniśmy mieć, bo jest modne/popularne i inni tak mają. 
Drugi - urządzamy nasze mieszkanie pod jakiś element wystroju, który jest bardzo charakterystyczny np. podłoga, stolarka, itp. i nagle okazuje się, ze wszystkie elementy drewniane w domu (drzwi, schody, meble) są w kolorze ram okiennych, a przecież ten kolor najmniej nam odpowiada.

Nawet nie wiecie, ile znam przypadków, gdzie po kilku latach mieszkania w nowo wykończonym domu za naprawdę spore fundusze, okazuje się, że właściciele chcą zrobić generalny remont, łącznie z wymianą kuchni!!!! 

Jak tego uniknąć? Zaskoczę Was odpowiedzią, bo jest bardzo prosta, ale zanim przejdę do szczegółów, chcę Wam coś opowiedzieć. 

W październiku odbyły się targi wnętrzarskie Warsaw Home (o targach opowiem innym razem - było bardzo ciekawie). Prowadziłam tam warsztaty razem z Martą Cerkownik z bloga Grey and Cosy i Dagmarą Jakubczak z Forelements. Temat warsztatów brzmiał "Znajdź swój styl i stwórz do niego tablicę inspiracji". Jedną z uczestniczek była bardzo sympatyczna Pani, która opowiedziała o tym, że właśnie wykańcza biuro swoich marzeń i ma problem z doborem materiałów i mebli. Co prawda zakupiła już dwa fotele w kolorze zielonej trawy - które mają definiować cały wystrój i być najbardziej energetycznym elementem, ale reszta jej nie idzie, ciemna stolarka w kolorze wenge to drugi element, który już jest. Poprosiłam ją, aby zostawiła na chwilę wystrój biura, aby nie szukała do tablicy inspiracji rzeczy, które będą pasowały do tych, już wybranych, żeby nie skupiała się nie na konkretnych rozwiązaniach, tylko na odczuciu, co się jej podoba i co przyciąga jej uwagę. Myślę, że przygotowany przez nią moodboard, był trochę jak pobudka, bo chyba tak naprawdę uzmysłowił jej co jej się we wnętrzach podoba i jaka kolorystyka jest dla niej atrakcyjna - i powiem, Wam, że rezultat ani nie miał nic wspólnego z rzeczami wybranymi do biura, które tworzy dla siebie, ani z panującą modą.

Tak wyglądał jej moodboard


Więc jak uniknąć błędów w urządzaniu? Zacząć urządzanie od zdefiniowania własnego stylu. Dlatego, bardzo zachęcam Was do takiej zabawy, która naprawdę może odmienić wasze życie i pozwolić Wam na określenie do czego Was ciągnie, jakie kolory wybieracie intuicyjnie - tak, to dopiero początek drogi w odkrywaniu swojego stylu, ale jeden z najważniejszych, bo wierzcie mi każdy ma własny, wyjątkowy styl. Wystarczy kartka A3 i kilka magazynów wnętrzarskich. Zobaczycie, zaskoczycie samych siebie.

Poniższe przykłady to kilka tablic inspiracji, które powstały na tych warsztatach. Chciałabym Wam pokazać jak bardzo pokazują naszą indywidualność i własny stylUdanej zabawy, pozdrawiam, Kasia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz