niedziela, 13 listopada 2016

Glamour - co to naprawdę za styl?Biorę się za trudny i kontrowersyjny temat. Myślę, że styl glamour jest najmniej zrozumianym stylem w Polsce i pewnie zdziwicie się, jeśli Wam powiem, że wnętrz "glamour" w Polsce prawie nie ma, a może nawet wcale. Co więcej nawet projektanci i dekoratorzy go nie rozumieją, używając błędnej charakterystyki. Dlaczego tak się dzieje? Zacznijmy od definicji.

Glamour (tłumaczenie z ang.) - czar, blask, urok, splendor, przepych

Żeby naprawdę zrozumieć znaczenie tego słowa, trzeba jednak przeczytać jego definicję po angielsku

Glamour (słownik jęz. angielskiego) - The quality of fascinating, alluring, or attracting usually associated with striking beauty, luxury or celebrity.

Co w wolnym tłumaczeniu brzmi tak: jakość związana z fascynującą, pociągającą atrakcyjnością, wynikająca z połączenia uroku, klasy i dobrego wyglądu.

Co więc oznacza styl glamour? Przede wszystkim definiują go wysoka jakość materiałów i piękno formy, ale nie tylko i tu leży cały problem.

Za każdym razem gdy widzę w bardziej lub mniej poczytnych pismach i portalach wnętrzarskich wnętrze gdzie stoi welurowy (często czarny lub fioletowy) fotel ze srebrnymi nóżkami i wisi lustro w pseudo barokowej ramie, opisanymi jako styl glamour ogarnia mnie żałość na to, że miłośnicy takich kiczowatych mebli i dodatków będą nazywali swoje domy z  meblami na wysoki połysk "Glamour".
Jako dowód podaję przykład takiego artykułu - tutaj  - właśnie takie artykuły i wnętrza dają nam, Polakom mylny pogląd na to co naprawdę jest stylem glamour.

Przykład wnętrza, które nie ma nic wspólnego ze stylem glamour


Pewnie wiele z Was powie, ale o co chodzi? Dlaczego to Ci przeszkadza? Bo to nie prawda!!!!! Ludzie z branży wnętrzarskiej budują nieprawdziwy obraz zamiast edukować. Firmy produkujące meble i dodatki to powielają. Jak nauczymy się stylu, jeśli zadowala Nas bylejakość, sztuczność i kicz? Styl glamour to jeden z najbardziej wymagających stylów we wnętrzach. Został zapoczątkowany w latach dwudziestych XX wieku w Hollywood  przez gwiazdy tamtych czasów. Zobaczcie jak piękne i jak "glamour" były wtedy aktorki.

Grace Kelly

Rita Hayworth

Marlene Dietrich

I to jest najważniejszy aspekt związany ze stylem "glamour" żeby żyć "glamour" trzeba być "glamour". Piszę to bo na tym właśnie opiera się ten styl i dlatego jest on tak wyjątkowy i niespotykany. Poza świetnej jakości meblami, pięknymi przedmiotami musi się jeszcze kryć za nim osobowość właściciela/projektanta, ktoś wyjątkowy. Ktoś, kto jest w stanie takie, niepowtarzalne wnętrze stworzyć. Tak niepowtarzalne!! Bo styl glamour to nie jest zestaw mebli i dekoracji, to klasa, którą mają nieliczni. 

Kolor
Stylu glamour nie definiuje konkretny kolor, tylko jak ten kolor zostanie użyty. Kolory glamour odzwierciedlają elegancję. Glamour lubi kolor, ale to nie oznacza, że białe wnętrze nie może być glamour.

Tekstylia i tapety
To jeden z najważniejszych elementów tego stylu - materiał tylko świetnej jakości i naturalny, od jedwabiu, żakardu, aksamitu, po wełnę i kaszmir, skórę i zamsz. Wymyślne tapety, nietuzinkowe wzory, materiał na ścianach i meble tapicerowane to nieodzowne składniki tego stylu.

Metale
Styl glamour kocha blask, złoto, nikiel, miedz i mosiądz, powierzchnie odbijające światło i wysoki połysk.Lustra i szkło
To nieodzowny element stylu Glamour, lustra małe i duże, w nietuzinkowych ramach, szkło i kryształ zwłaszcza w oświetleniu, ale również w meblach i dekoracjach
Antyki i meble orientalne
Ponieważ styl glamour powstał na początku XX wieku od początku łączy się go z Art Deco, ale nie tylko
Styl Glamour kocha antyki zestawione ze współczesnymi meblami, zostawiając również miejsce na orientalne meble i dekoracje.

Symetria i kompozycja
Styl Glamour uwielbia symetrię i kompozycję. Nie liczy się ilość przedmiotów, tylko ich jakość i to jak są ze sobą zestawione.

Dekoracja i sztuka
Wyjątkowe, nietuzinkowe przedmioty grają w stylu glamour główną rolę, bo podstawą dekoracji glamour jest ich niespotykany charakter. Czasem to rodzinne pamiątki, czasem pamiątki z podróży, ale zawsze są to przedmioty wyszukane, których nie zobaczymy u innych. Taka sama sytuacja jest ze sztuką. Glamour kocha sztukę, obrazy, ceramikę i rzeźby.
Autorem tych wszystkich pięknych wnętrz jest zespół dwóch projektantów Jamie Drake i Caleb Anderson, którzy kochają styl glamour. Po więcej wnętrz glamour zapraszam na ich stronę http://drakeanderson.com.

 To jak, zmieniłam Wasze zdanie na temat stylu glamour? Jeśli tak, to mam do Was ogromną prośbę, używajcie słowa Glamour, tylko tam, gdzie naprawdę czujecie, że jest.


Pozdrawiam,

Kasia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz