czwartek, 7 lipca 2016

O wnętrzach na poważnie - kompozycja

Dzisiaj o tym, dlaczego kompozycja we wnętrzach jest tak ważna i dlaczego tylko z jej udziałem możemy czuć się dobrze we własnym domu.

Zacznijmy od samej definicji (cyt. z Wikipedii)
Kompozycja – układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające połączone ze sobą składniki.
Celem kompozycji jest osiągnięcie zamierzonego efektu poprzez umiejętne dobranie kolorów, kształtów, proporcji, faktur i położenia przedstawianych elementów, czasem na drodze porządkowania podobnych do siebie składników, a kiedy indziej poprzez zestawianie ich na zasadzie kontrastu.
zdjęcia z Kopenhagi jako przykład dobrej kompozycji :-)

Pamiętam moje zdziwienie na pierwszym roku studiów, kiedy okazało się, że jednym z przedmiotów jest kompozycja. Cały semestr o kompozycji? Po co? Ja się chcę uczyć o wnętrzach..... Dopiero teraz po latach rozumiem, że ta wiedza jest podstawą w projektowaniu wnętrz i szczerze Wam powiem bardzo z tą wiedzą w polskich wnętrzach kulejemy (nie chodzi mi tylko o amatorów). Często widzę wnętrza pełne ładnych mebli i dekoracji, które źle ustawione i zestawione zamiast cieszyć oczy przeszkadzają. To o co chodzi z tą kompozycją?

Gdybym miała wyjaśnić laikowi o co chodzi, to powiedziałabym że zestawione ze sobą meble i przedmioty powinny razem tworzyć atrakcyjny dla oka obraz. Powinniśmy pamiętać o proporcjach, o kolorach i o kształtach.

A teraz rozejrzyjcie się wokół siebie. Jakie widzicie kompozycje? Bo prawdę mówiąc wszystko co widzimy zaczynając od ścian, okien, drzwi, oświetlenia, mebli, dodatków i reszty elementów, każda, ustawiona/zaprojektowana rzecz jest częścią kompozycji i kompozycją samą w sobie.

I jak wyglądają Wasze wnętrza? Czy czujecie harmonię, porządek, równowagę, a może chaos? Bo wiecie, co jest istotne? - nasz mózg lubi dobrą kompozycję. Zdarza się Wam czasami ustawiać rzeczy do zdjęcia, tak aby było ładniej? W naszych domach aparatem muszą być nasze oczy, dlatego ustawiając meble i dekoracje twórzmy "obrazy ", które będą cieszyć oko w każdym wnętrzu nawet w łazience :-).

Tyle na dzisiaj, w następnym poście pokażę Wam mieszkanie, które jest przykładem świetnych proporcji i kompozycji, brawa dla projektantów.

Pozdrawiam,

Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz