środa, 13 lipca 2016

Dobra kompozycja na przykładzie wnętrza


Tak, jak obiecałam w ostatnim poście dziś pokazuję Wam dom, który jest moim zdaniem świetnym przykładem dobrej kompozycji. Za metamorfozą tych wnętrz stoją Syd i Shea McGee właściciele pracowni i autorzy bloga Studio McGee .  

Urządzając ten dom projektanci wzięli pod uwagę całą bryłę, zaczynając od okien i otworów drzwiowych, kończąc na takich elementach jak ustawienie dekoracji. To nie było łatwe zadanie, bo dom był i zamieszkany i częściowo urządzony. Wielu elementów nie mogli zmienić np. szafek kuchennych - więc pomalowali je na biało, dzięki czemu asymetria górnej zabudowy nie przeszkadza. Dom przed możecie zobaczyć tutaj, będziecie zaskoczeni.

Zapraszam Was na "kompozycyjną" ucztę.




Świetna, jednokolorowa kompozycja w szafce wiszącej to nie tylko dekoracja, ale również codziennie używane wyposażenie kuchni.


Bardzo dużo symetrii powoduje, że pomimo różnych elementów zestawionych razem czujemy harmonię


Kompozycja w drugim planie, wygląda jak obraz w ramie, a nie pokój dzienny


Taka sama sytuacja ma miejsce od drugiej strony. 


To bardzo trudna ściana składająca się z pięciu okien. Dzięki symetrii połączonej dużym portalem kominkowym z dominującym czarnym kolorem, okna stają się tłem, a dodatkowa funkcja siedzisk pod oknami łączy w całość dzienny pokój, nadając mu bardzo "wypoczynkowy" klimat. Dodatkową dekorację tworzy żyrandol odbijający się w lustrze.


Świetna symetria, przełamana komodą po prawej stronie, trzy klosze tworzą ciekawą kompozycję.


Z tej strony też. Nisko zawieszony obraz jest dobrym tłem do reszty przedmiotów .



Gabinet pokazuje jak można wykorzystać kolor do stworzenia dobrej kompozycji. Złote detale i żyrandol pasują do ciemnego koloru i tworzą zgrany duet. Kompozycja opiera się tutaj na symetrii zabudowy, dodatkowy efekt to żyrandol na środku sufitu, który odbija się w lustrze umieszczonym też na środku. Ustawienie biurka dzięki symetrii nie zakłóca obrazu, a drewno pięknie koreluje ze złotymi dodatkami i ciemną farbą.




Marzę o takim biurku .....



Druga strona gabinetu jest równie atrakcyjna.


To moje ulubione pomieszczenie w tym domu, kwintesencja dobrej kompozycji










Autorką tych pięknych zdjęć jest Lindsay Salazar, polecam Wam jej stronę i konto na IG.


Dear Mrs. and Mr. McGee thank you for allowing me to show your amazing work to Polish audience. 

Kind Regards, Kasia 

czwartek, 7 lipca 2016

O wnętrzach na poważnie - kompozycja

Dzisiaj o tym, dlaczego kompozycja we wnętrzach jest tak ważna i dlaczego tylko z jej udziałem możemy czuć się dobrze we własnym domu.

Zacznijmy od samej definicji (cyt. z Wikipedii)
Kompozycja – układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające połączone ze sobą składniki.
Celem kompozycji jest osiągnięcie zamierzonego efektu poprzez umiejętne dobranie kolorów, kształtów, proporcji, faktur i położenia przedstawianych elementów, czasem na drodze porządkowania podobnych do siebie składników, a kiedy indziej poprzez zestawianie ich na zasadzie kontrastu.




zdjęcia z Kopenhagi jako przykład dobrej kompozycji :-)

Pamiętam moje zdziwienie na pierwszym roku studiów, kiedy okazało się, że jednym z przedmiotów jest kompozycja. Cały semestr o kompozycji? Po co? Ja się chcę uczyć o wnętrzach..... Dopiero teraz po latach rozumiem, że ta wiedza jest podstawą w projektowaniu wnętrz i szczerze Wam powiem bardzo z tą wiedzą w polskich wnętrzach kulejemy (nie chodzi mi tylko o amatorów). Często widzę wnętrza pełne ładnych mebli i dekoracji, które źle ustawione i zestawione zamiast cieszyć oczy przeszkadzają. To o co chodzi z tą kompozycją?

Gdybym miała wyjaśnić laikowi o co chodzi, to powiedziałabym że zestawione ze sobą meble i przedmioty powinny razem tworzyć atrakcyjny dla oka obraz. Powinniśmy pamiętać o proporcjach, o kolorach i o kształtach.

A teraz rozejrzyjcie się wokół siebie. Jakie widzicie kompozycje? Bo prawdę mówiąc wszystko co widzimy zaczynając od ścian, okien, drzwi, oświetlenia, mebli, dodatków i reszty elementów, każda, ustawiona/zaprojektowana rzecz jest częścią kompozycji i kompozycją samą w sobie.

I jak wyglądają Wasze wnętrza? Czy czujecie harmonię, porządek, równowagę, a może chaos? Bo wiecie, co jest istotne? - nasz mózg lubi dobrą kompozycję. Zdarza się Wam czasami ustawiać rzeczy do zdjęcia, tak aby było ładniej? W naszych domach aparatem muszą być nasze oczy, dlatego ustawiając meble i dekoracje twórzmy "obrazy ", które będą cieszyć oko w każdym wnętrzu nawet w łazience :-).

Tyle na dzisiaj, w następnym poście pokażę Wam mieszkanie, które jest przykładem świetnych proporcji i kompozycji, brawa dla projektantów.

Pozdrawiam,

Kasia